Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Koroporadna končí - statistiky a zajímavosti

15. 5. 2020, epravo.cz, Aktuálně, tiskové zprávy, COVID-19

Koroporadna končí po devíti týdnech svou činnost. Během nouzového stavu zodpovědělo sedm desítek dobrovolníků více než 6 000 mailových a telefonických dotazů z rodinné problematiky.

„Většinu rodin nouzový stav stmelil. Na Koroporadnu se obracely dvě skupiny tazatelů: do nekonfliktní skupiny patřili vyplašení lidé, kteří potřebovali uklidnit, dostat odpovědi a přijmout podmínky nouzového stavu jako dočasnou realitu,“ říká prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová, která vznik Koroporadny iniciovala. „Část rodičů bohužel využila stav nouze pro pokračování sporu. Uplynulé týdny prověřily pevnost rodinných pout. Funkční rodina poskytuje záchranný kruh, nefunkční jako zátěž stahuje ke dnu,“ dodává Kovářová.

Statistika dotazů:

55 % děti z rozvedených rodin, styk, střídavá péče;

10 % ošetřovné;

8 % pracovní dotazy, zákoník práce, mzda, plat, výpovědi,

7 % zrušení zájezdů, letenek, dovolených;

5 % činnost soudů a exekutorů, výkon soudních rozhodnutí;

5 % senioři a jejich práva a povinnosti, zdraví, ochrana;

5 % zahraničí, návraty, pendlování;

5 % kompenzační bonus a náhrada škody z nouzového stavu.

Nejčastější dotaz: Má druhý rodič právo na dítě i v nouzovém stavu?

Paradoxní dotazy: Mám doma nosit roušku? Můžu dát dceři pusu? Mohu se nakazit od psa? Jak pobírat plat i ošetřovné? Otec nemá zájem o děti - jak ho mám donutit?

Co bude podle členů Koroporadny následovat po zrušení nouzového stavu: Větší zájem o služby advokátů, terapeutů, mediátorů a psychologů; větší počet návrhů na rozvod a změnu stávajícího uspořádání; přeskupení majetku a hodnot; více závětí a pořízení pro případ smrti.

Co doporučujeme: Nespěchat a neukvapovat se; promyslet změny a přistupovat k nim až po několika týdnech; připravit se na další podobné stavy; posilovat imunitu a psychickou odolnost; pečovat o vztahy a obklopit se blízkými a nejbližšími.

„Prošli jsme krizí,“ říká psycholožka Kateřina Halfarová. „Známe počátek, konec není tak zřetelný. Někteří jedinci s tím mají potíže, chtějí se vrátit do doby před krizí, což ale není možné. U nich se mohou objevovat poruchy chování, zvýšená spotřebu alkoholu a drog.“ Terapeutka Kamila Bobysudová optimisticky dodává: „Je rozhodně skvělá zpráva, že se nám v krizi dostane pomoci od druhých lidí a pocítíme sounáležitost, což nás pozitivně ovlivňuje.“

Seznam všech advokátů, terapeutů, zdravotníků a dalších dobrovolníků uveřejňujeme zde.

Děkujeme České advokátní komoře, která část odpovědí přebírala a uveřejňovala v Advokátním deníku.

Děkujeme všem médiím za sdílení a šíření ověřených informací po celou dobu nouzového stavu.

 

Za Korotým JUDr. Daniela Kovářová, advokátka a prezidentka Unie rodinných advokátů

Unie rodinných advokátů, z. s.

 

 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi