Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Přímé náhrady škody bude těžší vymáhat

26. 3. 2020, Lidové noviny, str. 3, Domov, Tomáš Nahodil

Omezení maloobchodního prodeje a svobody pohybu se od úterního rána řídí zákonem o ochraně veřejného zdraví. Ministerstvo zdravotnictví podle této normy vydalo nové mimořádné opatření, které lidem i firmám ukládá stejné povinnosti a omezuje je na týchž právech jako dosavadní krizová rozhodnutí vlády.

„Řada opatření souvisí s ochranou veřejného zdraví a pro operativnější formu jsou po projednání ve vládě přijímána formou mimořádného opatření ministra zdravotnictví,“ odůvodnila pro LN změnu mluvčí vlády Jana Adamcová.

Jenomže z právního hlediska je rozdíl, jestli opatření vydává vláda, nebo ministerstvo zdravotnictví. Od okamžiku vyhlášení nouzového stavu kabinet práva omezoval a nové povinnosti ukládal v režimu krizového zákona. Právníci však upozornili na to, že tento zákon státu ukládá povinnost nahradit lidem i firmám škodu, která jim jeho opatřeními vznikne. Podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála zákon o ochraně veřejného zdraví takovou povinnost neobsahuje. „Přesto považuji za téměř jisté, že pouhou změnou ve způsobu vyhlášení těchto opatření nemůže stát obcházet svou povinnost nahradit případnou škodu oprávněným subjektům podle krizové legislativy. Především ale pochybuji, že by ministerstvo zdravotnictví mělo během nouzového stavu vydávat vlastní opatření. Ústavní zákon o bezpečnosti, podle něhož vláda nouzový stav vyhlásila, totiž odkazuje na krizový zákon. A ten má proto během nouzového stavu před zákonem o ochraně veřejného zdraví aplikační přednost,“ dodává Dostál Redakce LN se na důvod změny dotázala předsedy vlády a ministrů zdravotnictví i vnitra. Do uzávěrky listu neodpověděli.

Zahlcené soudy i rozpočet

Po kuloárech se nicméně šíří spekulace, že důvodem bylo právě hrazení ušlých zisků, jichž by se mohly opatřením zavřené firmy, třeba restaurace nebo cestovní kanceláře, na státu domáhat. Bylo by to zahlcující pro státní rozpočet i soudní systém.

Opozici se takový postup vůči podnikatelům nelíbí a chce situaci vysvětlit na dnešní schůzce s premiérem Andrejem Babišem.

„Podnikatelé za současnou situaci nemohou, vláda s nimi nemůže takto ‚zametat‘,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová bude chtít od premiéra jasné vysvětlení. To bude žádat i předseda lidovců Marian Jurečka, který je připravený iniciovat mimořádné jednání Poslanecké sněmovny.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je ale výklad podle krizového i podle zdravotního zákona stejný. „Výklad je takový, že ta přímá, jasná náhrada škody je v případě, že zabíráte někomu majetek nebo mu přikazujete nějakou činnost. Nic takového nenastalo,“ řekla České televizi.

Podnikatelé za současnou situaci nemohou, vláda s nimi nemůže takto „zametat“

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi