cak logo

Aktuality z mezinárodního prostředí

 
AKTUÁLNÍ

 

 

Letní škola v Dublinu pro advokáty

Chcete zlepšit své právnické dovednosti a zároveň se zdokonalit v angličtině? Vyjeďte v červenci na pětidenní vzdělávací kurz Legal Skills through English do Dublinu, který pro advokáty, koncipienty, soudce, státní zástupce a studenty práva magisterského programu pořádá Irská advokátní komora. Kurz je zaměřený na získávání praktických dovedností a učení se praxí prostřednictvím interaktivních přednášek, workshopů, metody „role-play“, video-nahrávek výstupů účastníků, individuálního hodnocení a zpětné vazby.

 

LEGAL SKILLS THROUGH ENGLISH

 

Termín: 8. – 12. července 2024 * Dublin, Irsko

 

Obsah kurzu

  • právní terminologie v angličtině
  • srovnání kontinentálního práva a práva common law
  • aktivity pro zdokonalení prezentačních a vyjednávacích dovedností
  • vedení rozhovorů s klienty
  • psaní právních textů
  • volitelný společenský a kulturní program

Letní škola v Dublinu je skvělou příležitostí, jak si zlepšit své právnické dovednosti, navázat profesní kontakty a také objevit krásy Irska!

 

Uzávěrka přihlášek je 27. května 2024.

Využijte 15% slevu při registraci do 15. května 2024!

Snížená cena do 15. května činí 845 EUR, poté 995 EUR. Cena zahrnuje: účast na kurzu, studijní materiály, oběd a občerstvení během celého kurzu.

Přihláška ZDE (pdf) nebo ZDE (Word).
Vyplněnou přihlášku zašlete na adresu diplomateam@@lawsociety.ie.

 

Více informací najdete na webu Irské advokátní komory ZDE.

 

 

SAVE THE DATE! Konference s Asociací Masaryk: Umělá inteligence v právním prostředí z perspektivy Francie a České republiky

Česká advokátní komora Vás ve spolupráci s Asociací Masaryk zve na tradiční konferenci, která se letos uskuteční 23. května 2024 v Plzni na téma

 

"Umělá inteligence v právním prostředí z perspektivy Francie a České republiky".

 

Konference je:

  • otevřena českým a francouzským advokátům a advokátním koncipientům
  • zdarma
  • vedena v anglickém a francouzském jazyce

 

Program připravujeme.

 

Registrovat se můžete přes Asociaci Masaryk na e-mailové adrese: eventregistration@seznam.cz

 

 

Největší konference o právních inovacích v severní Evropě

Ponořte se do nejdůležitějších inovací ve světě práva na konferenci FUTURELAW 2024, která se uskuteční 16. – 17. května 2024 v estonském Tallinnu. Konference je společným projektem platformy LEGID (zakladatel FutureLaw), Evropské asociace právních technologií a Právnické fakulty Technické univerzity v Tallinnu.

 

 

FUTURELAW 2024

 

Termín: 16. – 17. května 2024

 

Místo konání: Tallinn, Estonsko, Cruise Terminal

 

 

Kromě malebného místa konání (Cruise Terminal s nádherným výhledem na přístav) na krásném místě (v Tallinnu, hlavním městě Estonska) se můžete těšit na:

 

* hvězdnou sestavu odborných řečníků ze tří kontinentů

* širokou škálu témat, od #genAI, #futureskills, #legaldesign po #legaleducation, #technologytrends, #cybersecurity a #ejustice

* 500 profesionálů z celého světa, se kterými můžete navázat kontakty

* 9 workshopů pro zlepšení vašich praktických dovedností

 

Nečekejte, až bude konference vyprodaná, zajistěte si svou vstupenku ještě dnes!

 

Advokáti a advokátní koncipienti ČAK mohou využít 20% slevu na vstupenky s kódem BAR20.
Navíc jsou pro vás připraveny speciální slevy na několik vybraných hotelů a letenky estonské národní letecké společnosti Air Baltic.

 

Objevte dopady právních technologií na vaše podnikání v jedné z technologicky nejvyspělejších zemí Evropy.

 

www.futurelaw.ee

 

 

 

Výroční konference European Circuit 2024 v Bordeaux

V září 2023 uspořádala Česká advokátní komora ve spolupráci s The European Circuit of the Bar of England and Wales úspěšnou dvoudenní mezinárodní konferenci v Praze. Na úspěch loňské akce se bude snažit navázat letošní výroční konference, která se bude konat 19. a 20. září 2024 ve francouzském Bordeaux.

 

Loňské konference v Praze se zúčastnilo více než 60 zahraničních i českých advokátů a advokátek. Pracovní část akce, jež se uskutečnila v hotelu Grand Bohemia v centru Prahy, byla rozdělena do několika panelů, které účastníkům umožnily srovnání příslušné právní úpravy a různorodý pohled na některá vybraná témata – například problematiku umělé inteligence, hromadné žaloby, rodinné právo, arbitráž či na ochranu životního prostředí – především z perspektivy Velké Británie, Irska, ČR, ale i dalších jurisdikcí.

 

Součástí konference byl i bohatý společenský program, který zahrnoval mimo jiné i návštěvu Britského velvyslanectví v Praze či galavečeři v Obecním domě.

 

Během společně stráveného času tak měli čeští i zahraniční advokáti a advokátky nejen příležitost k výměně odborných zkušeností, ale také možnost navázat hlubší osobní a pracovní kontakty.

 

Ve stejném duchu se připravuje i nadcházející výroční konference 2024, která se uskuteční ve dnech 19. a 20. září 2024, tentokrát ve francouzském Bordeaux, které je považováno za světové hlavní město vína.

 

Aktuálně je finalizován program konference a následně bude spuštěna registrace, která bude opět k dispozici na stránkách European Circuit.

 

European Circuit se sídlem v Londýně byl zřízen v roce 2001 advokátní komorou „The Bar Council of England and Wales“, která sdružuje 17 000 advokátů – tzv. barristerů v Anglii a Walesu. Členství v European Circuit je však otevřeno nejen barristerům, ale i solicitorům, právníkům a akademikům. Aktuálně sdružuje přes 120 členů, a to nejen z Velké Británie a Irska, ale i z dalších zemí, jako je Belgie, Itálie, Lucembursko, Francie a Německo. Územní působnost je shodná s působností Soudního dvora EU a Evropského soudu pro lidská práva.

 

 
JIŽ PROBĚHLO / NENÍ AKTUÁLNÍ

 

 

Advokátní stáž v Německu

Německá nadace pro mezinárodněprávní spolupráci (die Deutsche Stiftung für internationale rechtliche Zusammenarbeit e.V.) pořádá společně s Německou spolkovou advokátní komorou (Bundesrechtsanwaltskammer) a Německým advokátním spolkem (der Deutsche Anwaltverein) ve dnech 22. 8. až 27. 9. 2024 stáž pro advokáty/advokátky. Českým advokátům/advokátkám je nabízeno 1 místo. Cílem projektu je získání, resp. prohloubení si znalostí o německém a evropském občanském a obchodním právu, seznámení se s chodem německých advokátních kanceláří a navázání pracovních kontaktů
s cílem vytvoření sítě pro vzájemnou výměnu zkušeností.

 

Harmonogram stáže:
22. 8. 2024: příjezd do Bonnu
23. 8. – 30. 9. 2024: úvodní seminář v Bonnu (německé a evropské občanské a obchodní právo)
2. – 24. 9. 2024: odborná praxe v advokátní kanceláři (o umístění uchazeče rozhodne Nadace, kandidáti si však mohou sami navrhnout advokátní kancelář v Německu, která by je byla ochotna na praxi přijmout)
25. – 26. 9. 2024: závěrečný seminář v Bonnu – vyhodnocení
27. 9. 2024: odjezd

 

Pořadatelé zajišťují a hradí:
- ubytování a stravu po dobu úvodního a závěrečného semináře v Bonnu
- jízdné z Bonnu do místa praxe a zpět do Bonnu
- ubytování po dobu výkonu stáže (v některých případech, v závislosti na výši ceny ubytování, může být účastník požádán
o poskytnutí menšího příspěvku). Pokud si účastník zařídí ubytování sám, bude mu po konzultaci s IRZ uhrazeno v dohodnuté výši.
- stipendium ve výši 550 €

 

Náklady na cestu do Bonnu a zpět si hradí účastníci sami. Podmínkou pro účast je mezinárodní zdravotní pojištění pro pobyt v Německu.

 

Kdo se může přihlásit?
Mladí advokáti/advokátky praktikující občanské a obchodní právo, kteří mají velmi dobrou znalost německého jazyka, včetně německé právnické terminologie (na žádost organizátora složí kandidáti test z německého jazyka). Stáž je určena přednostně pro advokáty/advokátky, kteří již advokacii provozují. Hlásit se však mohou i advokátní koncipienti/koncipientky, kteří/které jsou v posledním ročníku své koncipientské praxe a splňují znalostní podmínky.

Tato stáž není určena advokátům/advokátkám či advokátním koncipientům/koncipientkám, kteří/které pracují pro německou advokátní kancelář (např. pobočku německé advokátní kanceláře v ČR).

Při výběru kandidátů budou upřednostněni ti, kdo ještě studijní nebo studijně pracovní stáž zaměřenou na získání znalostí německého práva neabsolvovali.

V případě Vašeho zájmu o stáž zašlete strukturovaný životopis a stručný motivační dopis, vše v německém jazyce, e-mailem na odbor mezinárodních vztahů České advokátní komory (e-mail: slovackova@cak.cz).

 

Zprávy z minulých ročníků si můžete přečíst ZDE a ZDE.

 

Uzávěrka přihlášek: 28. dubna 2024
Výběrové řízení proběhne online formou dle předchozí domluvy.

 

 

 

Seminář: Přívětivé daňové podmínky na Tenerife

O průběhu semináře si můžete přečíst ZDE nebo ZDE.

 

Konference UIA v Praze: Drafting Effective International Contracts

Fotky z večerní recepce UIA, která se uskutečnila v sídle České advokátní komory, najdete ZDE.

 

Exkluzivní příležitost pro advokátní koncipient(k)y: seminář v Paříži zdarma - 12. - 14. května 2024 - registrace UKONČENA

Již před dvěma roky se Česká advokátní komora zapojila – společně s francouzskou Advokátní školou EFB (Ecole de Formation du Barreau de Paris), the Law Society of Ireland a the Catalan Bar Council – do evropského projektu LITEL, zaměřeného na vzdělávání advokátních koncipientů v evropském právu. Cílem tohoto projektu je sblížení a navázaní spolupráce mezi uvedenými partnery, kteří zajišťují vzdělávání koncipientů, a dále realizace praktických workshopů pro advokátní koncipienty v právu EU.

 

Součást projektu je i tzv. kick-off zkušební seminář pro advokátní koncipient(k)y, zaměřený na Listinu základních práv EU, který se uskuteční ve dnech 12.–14. května 2024 v Paříži.

 

5 českých advokátních koncipientů se bude moci zúčastnit tohoto vzdělávacího workshopu v Paříži ZDARMA!

 

Česká advokátní komora zve tímto koncipient(k)y k účasti na pilotním školení, které se uskuteční v sídle Pařížské advokátní školy a kterého se zúčastní i francouzští, irští a španělští advokátní koncipienti.

 

Cílem semináře je zhodnotit výukové metody a obsah výukových materiálů použitých v semináři s cílem jejich zlepšení.

 

Jedná se o jedinečnou příležitost setkat se s vrstevníky z několika evropských zemí a s lektory z partnerských center a přispět ke kvalitě workshopu s evropským posláním.

 

Co se od účastníka semináře očekává?

 

– být přítomen v Paříži od 12. do 14. května 2024,

– aktivně se účastnit workshopu společně s ostatními účastníky školení,

– zúčastnit se hodnotící fáze workshopu.

 

Kritéria výběru:

 

– zájemce/advokátní koncipient(ka), musí být zapsán(a) v seznamu ČAK,

– dobrá znalost angličtiny, minimálně úroveň B2,

– zájem o právo EU v rámci akademické kariéry a/nebo během praktických stáží,

– závazek k aktivní účasti.

 

Jak se přihlásit?

 

Zašlete svůj životopis a motivační dopis (v angličtině), z něhož bude patrné, že splňujete výše uvedená kritéria, včetně Vašeho závazku k aktivní účasti, a to do 7. března 2024 na adresu international@cak.cz.

 

Náklady na tento pobyt budou hrazeny takto:

 

– náklady na hotel budou hrazeny přímo z projektu,

– letenky si účastník hradí sám, projekt mu je proplatí podle pevné sazby, která mu bude sdělena,

– oběd 13. května bude zajištěn na místě,

– místní výdaje (veřejná doprava, večeře) budou hrazeny do výše stanovené sazby, která bude účastníkům sdělena.

 

Přednáška prof. Michaela P. Senga: Nejvyšší soud Spojených států amerických na historické křižovatce

P O Z V Á N K A

 

na celodenní přednášku na téma

Nejvyšší soud Spojených států amerických na historické křižovatce

profesor Michael P. Seng z University of Illinios Chicago

pátek 22. března 2024
 

v Brně v prostorách pobočky České advokátní komory (Kleinův palác, nám. Svobody 84/15)

 

v anglickém jazyce, bez tlumočení

 

počet míst je omezen, registrace na emailu: slovackova@cak.cz

 

PROGRAM V PŘÍLOZE

 

Prof. Michael P.Seng je přední odborník v oblasti ústavního práva, právní komparatistiky, systému federálního soudnictví v USA, oboru bytového práva a otázek spravedlivé bytové politiky. Již řadu let je spojen s John Marshall Law School v Chicagu, resp. nově "UIC School of Law", jelikož v roce 2019 se John Marshall Law School spojila s Univerzitou Illinois. UIC School of Law je jedinou veřejnou právnickou univerzitou v Chicagu.

 

Prof. Michael P. Seng stál u zrodu úspěšné a dlouhodobé spolupráce mezi JMLS a Českou advokátní komorou před dvaceti lety, a po celou dobu každý rok přednášel osobně v ČR českým a slovenským advokátům a koncipientům společně se svými dalšími americkými kolegy v rámci týdenních kurzů o americkém právu, které se těšily velké oblibě. V roce 2000 poskytly na tento vzdělávací projekt finanční prostředky rodiny dvou zesnulých absolventů a významných advokátů – Johna Drosta (který emigroval z ČR do USA po druhé světové válce) a Roberta Bearta. První ročník tohoto programu se uskutečnil v Luhačovicích na podzim téhož roku. Zde se pak konal v nadcházejících letech ještě několikrát a poté se přesunul na své nové místo, do Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči. Během pandemie covid se kurzy uskutečnily online formou.

 

Prof. Seng spolupracuje rovněž s Masarykovou univerzitou v Brně, na které již řadu let realizuje konference, přednášky a diskuze se zahraničními odborníky nejen z akademického prostředí, ale také s významnými osobnostmi z právní praxe i z veřejného a politického života v USA. Masarykova univerzita prof. Sengovi udělila čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa v oboru právo za jeho celoživotní dílo, kterým významně přispěl a dále přispívá k rozvoji práva a právní vědy v oblasti teorie i jeho aplikace v praxi, a kterým se zasloužil o rozvoj právního prostředí v České republice. Slavnostní promoce proběhla 17. října 2018. Při příležitosti udílení čestného doktorátu byla vydána tato informační brožura.

 

 

 

 

Aktuality z mezinárodního prostředí

Animace načítání